15 Kasım 2009

Tırtıl Poğaça

Yumuşacık bir poğaça'ya kimse hayır diyemez sanırım(: Hamura işlerini severek yaptığımı dillendirmeliyim.Yaparken hem keyif alıyorum hemde inanılmaz ruhum dinleniyor. O an zihnimde hiç birşey düşünmüyorum ve sadece hamura ne şekil vereğim diye odaklanıyorum(: Bu poğaçada gene geçenlerde tarif defterime eklediğim bir poğaçaydı.

Tadı güzel şekli farklı olsun diyorsanız tırtıl poğaçayı deneminizi öneririm. Adını tırtıl diye eşimle ben koyduk(: Ben mumya olsun dedim. Mumya gibi sarıp sarmalandığı için (: Aslında tarifte mayalı poğaça diye geçiyor. Fakat mayalı poğaça o kadar çok ki gözümü kapadığımda şekli zihnimde canlanmadığı için isim değiştirmeye gidiyorum(: Bu yüzden tırtıl oğaça diye adlandırmayı uygun gördük.

MALZEMELER:

Yarım su bardağı ılık süt
Yarım su bardağı ılık su
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 paket maya
2 tane yumurta ( bir tanesinin sarısı üzerine sürülecek )
1 tatlı kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı tuz
Aldığı kadar un (4-5 su bardağı)

Dipnot:İsteğe göre patates,peynir, sucuk..vb iç malzemeleriyle yapabilirsiniz.

Yapılışı: Tüm malzemeler ele yapışmayacak şekilde yoğrulur.Kulak memesi kıvama geldikten sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler yapılır.Yaptığımız her bezeyi dikdörtgen biçimde açarız ve açılan bezenin uç kısımlarını şeritler halinde keseriz.D iğer kısmına iç harcını koyup sararız.Uç kısımlar üstte kalınca açılma yapacağı için alta gelecek biçimde kıvrılır. 2 yumurtanın sarısı çırpılıp hamurlarımızın üzerine sürülür 5-10 dk. beklenir 200 derecede pişirilir.Eğer fırınınız turbo ise fırın ayarını biraz düşürmek gerekir.
Afiyet Olsun.

pogacacc

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder